Наукові конференції України, VII Міжнародна конференція «Правове регулювання суспільних відносин в умовах демократизації Української держави» 2017 р.

Розмір шрифту: 
Ретроспектива гібридної агресії Росії
М.М Тараненко

Остання редакція: 2017-06-12

Тези доповіді


Досліджуючи реальні прояви гібридної війни Російьскої Федерації проти України, з якими зіткнулася наша держава починаючи з 2014 р., зауважимо, що аналогічні явища, щоправда, під іншою назвою, вже мали місце в історії вітчизняного державотворення ще на початку минулого століття. Як відомо, в грудні 1917 р., щоб усунути від влади Українську Центральну Раду (УЦР), російські більшовики проголосили в Харкові радянську Українську Народну Республіку на чолі з Всеукраїнським Центральним виконавчим комітетом (ВУЦВК), поширивши на підконтрольній йому території всі декрети і розпорядження Петроградського більшовицького уряду. 17 грудня 1917 р. ВУЦВК опублікував маніфест про повалення УЦР та її уряду – Генерального Секретаріату і створення радянського уряду України – Народного Секретаріату. Завдяки цьому Раднарком Росії дістав можливість воювати з УЦР анонімно, прикриваючись створеним в Україні маріонетковим «урядом трудящих» [3, с. 315]. Завдяки цим діям в грудні 1917 р. в Україні, по суті, встановлюється двовладдя, яке спричинило розруху, анархію та братовбивчий конфлікт, який за своїми ознаками і проявами нагадував сучасну гібридну війну. В ході цієї війни, щоб замаскувати порушення Брестських договірних зобов’язань про визнання незалежності УНР, російські збройні сили були оголошені українськими, а її головнокомандувачу було заборонено називати себе В. Антоновим-Овсієнком, а називатися, як українці, - лише Овсієнком [3, с. 318].

Як показали наступні події, щоб захопити владу в Україні, російське більшовицьке керівництво здійснювало всілякі політичні маневри, зокрема, створення квазі-державних утворень на її території. Одне з них – Донецько-Криворізька радянська республіка (ДКРР), була проголошена 30 січня 1918 р. в Харкові. Штучно утворена «республіка» будувалася не за етнічною, а територіально-виробничою ознакою. Військовою опорою її був зведений озброєний загін, ядро якого становили пітерські робітники, направлені на Донбас в листопаді 1917 р. Петроградським ВРК. ДКРР відразу ж увійшла до складу РСФРР, як суб’єкт федерації. Новостворена квазі-держава стала одним із плацдармів, з якого було здійснено спробу силою придушити УНР та встановити радянську владу на всій території України.


Full Text: PDF